Marcin Mańka Akademia Komunikacji i Wizerunku – Coaching

Odpowiedni strój na wystąpienie publiczne

Co się dzieje kiedy ktoś widzi nas pierwszy raz?  Badania pokazują, że na naszą opinię o innych najmocniej wpływają atrakcyjność i wyraz twarzy  (Berry, McArthur, 1986; Hatfield, Sprecher, 1986; McArthur, 1990). Nie bez znaczenia jest też ubranie.

Jak Cię widzą…

Strój jest jednym z ważniejszych elementów wystąpienia publicznego – w końcu jak Cię widzą – tak Cię piszą. Uczestnicy spotkania, konferencji, prezentacji czy wykładu  już na starcie dadzą Ci więcej uwagi gdy Twój wygląd będzie wzbudzał zaufanie.

Jak to zrobić

Żeby odnieść sukces musisz się swoim widzom spodobać. I nie chodzi tu o to, żeby mieli Cię za „atrakcyjną kobietę” czy „przystojnego faceta” ( na tyle, że ktoś z Twoich słuchaczy chętnie umówiłby się z Tobą na randkę). Bardziej chodzi o to żebyś wzbudził sympatię swojej publiczności, był dla niej autorytetem. Twój strój musi pasować do tego co mówisz. I co najważniejsze:  ubranie ma przyciągać a nie odwracać uwagę od tego co mówisz, ale jednocześnie musisz się wyróżniać, dlatego Twój strój powinien być nieco bardziej oficjalny niż ubrania publiczności. Myślę tu raczej o konferencjach biznesowych, czy np. spotkaniach  sprzedażowych, a nie koncertach rockowych. Pamiętaj też, że Twój wizerunek i przekaz powinny do siebie pasować. Dlaczego? To zwiększa Twoją wiarygodność jako eksperta, jako mówcy , który wie o czym i  do kogo mówi. Strój powinien też być adekwatny do tego czym się zajmujesz, inaczej wyobrażamy sobie prawnika, inaczej dyrektora kreatywnego agencji marketingowej. Oczywiście nikt nie będzie Cię zmuszał do ubierania się w dany sposób, warto mieć jednak świadomość tego, że strój wpływa na Twoich odbiorców. Tworzy w ich głowach, wyobrażenia na Twój temat.

Trochę o kolorach

Kolory mają moc – jedne np. mogą uspokoić, inne sprawić, że stajemy się nerwowi – o znaczeniu kolorów pisze m.in. J. Gage w książce „Kolor i Kultura” ( J.Gage 2008).

Jak dobierać kolor stroju do rodzaju wystąpienia? Czarń, biel, granat, szarości – pomogą Ci budować autorytet, są idealne na spotkania i wystąpienia biznesowe.  Róż jest ciepły, delikatny i słodki, czerwony zbyt agresywny. Barwy żółte, pomarańczowe, zielone to symbol luzu – nadają się raczej na nieoficjalne spotkania.

Oczywiście to tylko baza, i od Twojej kreatywności zależy to czy będziesz umiała, umiał łączyć kolory, tak by osiągnąć pożądany efekt. Najlepiej jest być sobą, ale ze świadomością tego, że strojem wysyłamy różne informacje czy tego chcemy czy nie. Więc jeśli prywatnie nie chcemy do tego przykładać uwagi, w sytuacjach zawodowych warto wziąć pod uwagę doniesienia naukowe i pomóc sobie osiągać lepsze wyniki.

W co się powinna ubrać kobieta

Jeszcze raz podkreślmy strój musi być dopasowany do miejsca, słuchaczy i efektu, jaki chcesz wywołać.

Dlatego:

  • Na wystąpienie, które ma charakter „luźny”, niebiznesowy i na którym obowiązuje taki sam styl ubioru, czyli CASUAL wybierz nieoficjalne ubrania: bluzka i spódnica, t-shirt i jeansy czy sportową sukienkę.
  • Na spotkania biznesowe,  na którym można się ubrać w stylu BUSINESS CASUAL, czyli w stylu biurowym załóż np. koszulę i spodnie bez kantów, bluzkę i spódnicę do kolan czy  sukienkę. Jeżeli  zdecydujesz, że chcesz założyć jeansy – wybierz model klasyczny, bez przetarć. Takie spodnie powinny być granatowe.
  • Na wystąpienie, na którym można założyć strój półformalny – SMART CASUAL wybierz sportowy żakiet i spodnie bez kantów lub spódnicę do kolan, sukienkę ( długość do kolan) z rękawami.
  • BUSINESS PROFFESIONAL – to najbardziej formalny biznesowy styl ubioru, na spotkanie, na którym taki styl obowiązuje powinnaś ubrać kostium ze spodniami lub spódnicą do kolan albo sukienkę do kolan z długim rękawem.

Pamiętaj, że jeśli Twoje wystąpienie publiczne jest służbowe to, to w co jesteś ubrana to także strój służbowy, czyli powinnaś mieć: związane włosy, subtelny makijaż, spódnicę do kolan, buty na obcasie  (z zakrytymi palcami) i  rajstopy. W tym przypadku uwaga słuchaczy powinna być skupiona na Twojej wiedzy i profesjonalizmie, a nie urodzie.

Wskazówki dla mężczyzn

Na wystąpienie, które ma charakter „luźny”, niebiznesowy i na którym obowiązuje taki sam styl ubioru, czyli CASUAL: t-shirt i spodnie bez kantów, sweter i dżinsy  i inne ubrania w tym stylu.

Na spotkania biznesowe,  na którym można się ubrać w stylu BUSINESS CASUAL, czyli w stylu biurowym załóż koszulę z długim rękawem ze spodniami bez kantów lub klasycznymi granatowymi dżinsami.  Buty powinny być klasyczne, skórzane. Najlepiej czarne, ale pamiętaj, że czarne buty nie będą raczej pasowały do jeansów.  Szukaj podpowiedzi i pomysłów w Internecie, lub np. na Pinterest, można tam znaleźć mnóstwo bardzo ciekawych inspiracji, czy gotowych zestawów.

Na wystąpienie, na którym można założyć strój półformalny – SMART CASUAL świetnie się sprawdzi marynarka i spodnie bez kantów i koszula z długim rękawem.

BUSINESS PROFFESIONAL – to najbardziej formalny biznesowy styl ubioru , dlatego na spotkanie, na którym będzie obowiązywał taki styl załóż  granatowy lub szary garnitur, białą lub jasnoniebieską koszulę ( koniecznie musi mieć długi rękaw) do tego dobierz krawat najlepiej w ciemnym kolorze. Buty powinny być czarne i klasyczne a skarpetki czarne i najlepiej  żeby sięgały do połowy łydki.

Zadbaj o szczegóły, to jak wyglądasz, jest pierwszą informacją jaka wypłynie do Twoich odbiorców. Opowiadasz o sobie zanim jeszcze się odezwiesz.

W odpowiednim stroju zrobisz dobre wrażenie, a do tego będziesz czuł się o wiele pewniej,  na czym zyska Twoje wystąpienie.

 

Szkolenia online