Marcin Mańka Akademia Komunikacji i Wizerunku – Coaching

Osobisty program rozwoju – część 1

Na starcie każdej drogi warto zbadać stan obecny, a później zadać sobie kilka kluczowych pytań. Dzięki temu, będziemy mieli świadomość tego jakie obszary naszego życia wymagają interwencji oraz dokąd i po co zmierzamy. Świadomość celu i jego istoty to klucz do motywacji, gdy cel jest dla nas istotny, występuje ona naturalnie.

Do celu wrócimy w kolejnych wpisach z tego cyklu, tutaj zbadamy stan obecny, wykorzystując słynne koło życia.

Jeśli wszystko w Twoim życiu wydaje się właściwe, ale jednak brak Ci poczucia spełnienia i balansu, to może zaniedbujesz, którąś z istotnych dziedzin swojego funkcjonowania.

Narysuj koło życia

Koło życia pomaga określić obszar życia, nad którym chciałbyś popracować. Chodzi o określenie, a nawet ocenienie swojego poziomu zadowolenia z życia w różnych jego sferach. Koło ułatwia wybrać obszar, nad którym chcesz pracować. Masz do dyspozycji 100%, które możesz rozdzielić pomiędzy różne sfery:
– praca – kariera zawodowa;
– pieniądze;
– środowisko życia – otoczenie, dom/mieszkanie, samochód, praca;
– rozwój osobisty – nauka, zmiana na lepsze;
– zdrowie i wypoczynek – dbanie o siebie;
– życie towarzyskie;
– rodzina;
– życie duchowe.

Określenia poszczególnych części tego koła mogą być różne, ale odnoszą się do jasnych i niezmiennych elementów życia.

Narysuj swoje koło i sprawdź poziom zadowolenia na poszczególnych poziomach. Żeby to zrobić, środek koła oznaczasz jak punkt zero, jego zewnętrzną granicę, jako punkt 10. Następnie w zależności od poziomu spełnienia na poszczególnych poziomach, zakreślasz odpowiednią cześć, zgodnie z przykładem na obrazku. W idealnym kole obszary zakreślone tworzą…właśnie równe koło, jeśli w poszczególnych elementach różnice są znaczne, to wiesz nad czym pracować.

Szkolenia online