Marcin Mańka Akademia Komunikacji i Wizerunku – Coaching

Storytelling-nasze DNA

Storytelling-nasze DNA  

Storytelling odwołuje się do natury człowieka – do jego umiejętności snucia gawęd i ich słuchania. Wplata uniwersalne wartości w proste narracje zrozumiałe dla każdego. W literaturze, kulturze i dawnym życiu uprawiany przez gawędziarzy, dziadów proszalnych, wieszczów. Urodził się dawno, dawno temu wraz z mową ludzi. Współcześnie nabrał jeszcze dodatkowego wymiaru.

Storytelling nadaje sens życiu

Kluczem do świadomego budowania relacji zaprzęgającej wyobraźnię i emocje odbiorców jest  opowieść, która wydaje się słuchaczowi bliska, wzięta z jego życia albo taka, której chciałby być częścią. To opowieść pełna metafor. Mit, legenda, baśń czy opowieści (nawet te korporacyjne czy marketingowe lub snute za pośrednictwem marki) zaspokajają uniwersalną i ponadczasową potrzebę poczucia sensu.

Nasz mózg kupuje storytelling od razu

Ludzki mózg jest przystosowany do uczenia się i zapamiętywania właśnie poprzez opowieści. Kiedy słuchamy prezentacji opartej na slajdach, w mózgu aktywują się jedynie obszary odpowiedzialne za procesy językowe (tzw. ośrodki Broki i Wernickego). W trakcie słuchania opowieści pobudzany jest prawie cały mózg. W dodatku opowiadający może wpływać na to, co dzieje się w umysłach słuchaczy. Kiedy pokazujemy i omawiamy fakty, uruchamiamy lewą półkulę. Natomiast gdy wywołujemy emocje i pobudzamy kreatywne myślenie, pracuje prawa półkula. Człowiek angażuje się jednak najbardziej, jeżeli w jednym przekazie czy wystąpieniu aktywowane są obie półkule mózgu.

Poza tym storytelling ma to  „COŚ”

Gdy przyglądasz się fenomenowi storytellingu, to zastanawiasz się po co właściwie liderzy rynku stosują go. Opowieści mają właśnie to „COŚ” w sobie. Czym ono jest i na co pozwala?

Przede wszystkim zwiększa atrakcyjności i zapewnia lepsze zapamiętanie komunikatu (działania reklamowe i PR). Tworzy spójne narracje wizerunkowe (zarówno na poziomie produktu i marki, ale także w komunikacji korporacyjnej). Buduje lub umacniania emocjonalne więzi z konsumentem (pozytywny wpływ na lojalność). Wnosi dodatkowy walor rozrywkowy w przedstawianiu marki. Angażuje konsumentów w aktywne współtworzenie opowieści marki (interaktywność, otwartość na dialog z konsumentem). Od pierwszego zdania buduje zaufanie. Pozyskuje uwagę, o którą w dzisiejszych czasach coraz trudniej. Przedstawia korzyści w nietypowym, czasem zaskakującym świetle. Zmniejsza dystans. Emocjonalnie angażuje odbiorcę. Podsuwa rozwiązania, ale jesteś w tym nienachalny, bo odbiorca ma swobodę decydowania. Niejednokrotnie inspiruje i potrafi zmienić, ot tak, opinię odbiorcy.

Podsumowanie:

Storytelling jest starszy niż wszystkim się wydaje. To bajkopisarstwo wykorzystywane obecnie przez firmy, blogerów, mentorów. Rozprzestrzenia się szybko może dlatego, że wywodzi się prosto z natury ludzkiej. Nasz mózg go kupuje. Przekonuje bardziej niż tysiące haseł reklamowych, przyciąga uwagę i zapada na długo w pamięć. Współcześnie adoptowany na potrzeby biznesu sprawdza się w nim doskonale.

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj np. to… https://manka-academy.com/storytelling-wedrowka-utartymi-szlakami/

 

 

Szkolenia online