Marcin Mańka Akademia Komunikacji i Wizerunku – Coaching

Typy osobowości w komunikacji

Taylor Hartman, autor książki „Kod kolorów – typy osobowości zaszyfrowane w kolorach”, wyodrębnił 4 podstawowe typy osobowości i oznaczył je kolorami: czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym. Każdy człowiek ma jedną wiodącą barwę, motyw, którym kieruje się w życiu.

Motywy ludzi o poszczególnych typach osobowości

 • czerwony – władza;
 • niebieski – intymność;
 • biały/zielony – spokój;
 • żółty – zabawa.

 
Obserwując ludzi, z którymi się komunikujemy, możemy wywnioskować, jaki typ osobowości reprezentują, i dopasować do niego sposób komunikacji.

Czerwony

Osoby, które określiłyby siebie tym kolorem, są dynamiczne i przebojowe, a praca i wyzwania są dla nich sensem życia. Kreatywni, pracowici i produktywni, zawsze znajdą wyjście awaryjne. Wygrana to ich cel. Nie boją się rywalizacji, a wręcz ją prowokują. To osoby pewne siebie, czasami ich zachowanie jest odbierane jako arogancja. Potrafią odważnie wyrażać swoje zdanie i go bronić. Wymagają od innych, ale przede wszystkim od siebie. Czerwoni to urodzeni przywódcy, z łatwością wyznaczający cele sobie i innym. Władza ich pociąga.

Jak się komunikować z tym typem osobowości?

 1. Mów do niego krótko i zwięźle. Czerwony lubi komunikować się drogą mailową.
 2. Podchodź do tematów zadaniowo: co trzeba zrobić, jak, w jakim terminie – najlepiej ustalić je w formie „check listy”.
 3. Przygotowałeś prezentację dla czerwonego? Pokaż mu maksymalnie 2–3 zestawy danych. Nie zarzucaj go wiedzą – skup jego uwagę na konkrecie.
 4. Spotkania z czerwonym powinny być efektywne, tzn. zaplanowane, merytoryczne i krótkie.
 5. Dyskutuj tylko wtedy, kiedy musisz, bo czerwony i tak zrobi wszystko, aby postawić na swoim.

Niebieski

Osoby o niebieskim typie osobowości są silne i zdecydowane. Ważna jest dla nich dyscyplina, lojalność, talent i fakt, że dzięki połączeniu tego wszystkiego wzbudzają u innych podziw. Niebieski jest podobny do czerwonego, tyle że bardziej niż on dopuszcza swoje emocje do głosu, a bywa, że nie potrafi ich kontrolować. Perfekcja to wizytówka niebieskich. Jeśli coś robią, to najlepiej jak potrafią, przez co z łatwością zdobywają zaufanie otoczenia. Stać ich na altruizm, są szczerzy i opiekuńczy. W biznesie cenią sobie ład i porządek oraz zdyscyplinowanie i wytrwałość w dążeniu do celu. Decyzje podejmują wolno, potrzebując do tego wielu danych, ale kiedy już je podejmą, skutecznie realizują swój plan. Mają niezwykle analityczny umysł i koncentrują uwagę na szczegółach.

Jak się z nimi komunikować?

 1. Wybierając się na spotkanie z niebieskim, bądź punktualny i zarezerwuj dłuższy czas (ok. 1,5 godziny).
 2. Bądź szczegółowy w prezentacji i w tym, co mówisz – najważniejsze są fakty.
 3. Staraj się uprzedzić myśli niebieskiego i spróbuj go zrozumieć. Jeśli czegoś nie jesteś pewny, dopytuj.
 4. Daj czas do namysłu. Niebieski podejmie decyzje w oparciu o to, co przedstawiłeś.

Biały/zielony

To dyplomaci, dla których ważne jest porozumienie i utrzymanie dobrych kontaktów. W ich przypadku kluczowe jest słowo „relacje”. Ich siła tkwi w spokoju i dyskretnym korzystaniu z władzy. Choć wydają się silni, to często czują się zagubieni. Nie potrafią być asertywni. Wykazują skłonność do bierności, nie mają skłonności przywódczych. Są bardzo wrażliwi, nieśmiali i niepewni emocjonalnie, ale jednocześnie mili, empatyczni i spokojni. Są świetnymi mediatorami, słuchaczami i obserwatoriami.

Jak się z nimi komunikować?

 1. Zainwestuj czas w zbudowanie relacji; zapracuj na jego zaufanie poprzez realizację obietnic i zobowiązań.
 2. Współpraca musi być partnerstwem – szukaj tego, co was łączy, a nie dzieli.
 3. Wskaż mu wyraźny cel, okaż zrozumienie i poparcie dla jego działań.

Żółty

Carpe diem to motto życiowe żółtych. To miłośnicy życia, którzy potrafią czerpać z niego pełnymi garściami. Są pełni energii i animuszu. Cechuje ich beztroska i tzw. słomiany zapał. To osoby charyzmatyczne, które potrafią oczarować wszystkich dookoła. Sprawiają, że inni nie zauważają nawet ich wad. Są skoncentrowani wyłącznie na sobie i na zaspokajaniu własnych potrzeb. Mają talent do kontaktowania ze sobą ludzi. W biznesie są jednak często niezorganizowani i niezdecydowani. Wolą działać, niż myśleć i planować. Akceptują przywództwo innych i łatwo się przystosowują.

Jak się z nimi komunikować?

 1. Zadbaj o dobre relacje – na spotkanie z żółtym zaplanuj ok. 2 godziny.
 2. Mów z energią, zarażaj entuzjazmem, ale nie skupiaj się na zbyt wielu szczegółach. Raczej staraj się słuchać i zadawaj pytania, podążaj za tym, co żółty mówi.

Na końcu trzeba jednak dodać, że to bardzo uproszczone podejście i że ludzi zwykle nie da się przypisać w łatwy sposób tylko do jednej kategorii, ale takie podziału mogą być pomocne, szczególnie jeśli komunikacja z innymi nie jest naszą najmocniejszą stroną.

Szkolenia online