Marcin Mańka Akademia Komunikacji i Wizerunku – Coaching

Znaczenie kolorów

Myślisz, że kolory tego co nosisz, nie maja znaczenia i nie wpływają na innych? Nic bardziej mylnego. Kolory zawierają w sobie informacje, wywołują emocje, wystarczy wyobrazić sobie na szybko spacer po zielonym parku, i porównać go do spaceru po parku, w którym wszystkie drzewa i liście są czarne. Zwykle podczas takiej wizualizacji, która w trakcie szkoleń w pełnej wersji zajmuje kilka min. wszyscy uczestnicy mówią, że w tej drugiej opcji robi się jakoś mniej bezpiecznie, nastrój z miłego staje się mroczny.

Panów może też przekonać pytanie o to jaki kolor lepiej pasuje do bardzo szybkiego auta sportowego np. czerwony czy różowy, albo brązowy. W przypadku odpowiedź też wydaję się dość oczywista. Dzieje się tak ponieważ, kolory zawierają informacje. Wiedzę na ich temat można wykorzystać w pracy, biznesie i życiu prywatnym.

Na początku informacja o tym z jakimi cechami kojarzą się dane kolory. Zastanów się co pasuje do Ciebie prywatnie, a co gdy jesteś w pracy. Badania jasno potwierdzają, że Twój strój wpływa na klientów, a wnioskuję z niego bardzo wiele informacji. Pisałem o tym w poprzednich artykułach.

Autorytet

Czerń, granat, niebieski, czerwień, fiolet i ciemne kolory

Przystępność

Biel, brąz, zieleń, żółć, pomarańczowy, różowy, jasne kolory

Indywidualizm

Fiolet, bordo, kolory żywe i kontrastowe

Tabela 7. Profesjonalny styl a połączenie kolorów
Źródło: Pang Li Kin, Profesjonalny wizerunek. Droga do sukcesu, Wyd. Flashbok.pl, 2010.

Trochę więcej o znaczeniu kolorów

Czarny – to kolor poważny, oficjalny i konserwatywny. Idealny na rozmowę kwalifikacyjną czy na prezentację.

Biały – kolor młodości, czystości i niewinności. Nie kojarzy się z władzą. Biała koszula u mężczyzny dodaje mu przedsiębiorczości i błyskotliwości. Kobieta w białej sukience lub kostiumie wysyła komunikat o łagodności.

Niebieski – kolor konserwatywny, budzący zaufanie. Wszystkie odcienie niebieskiego wysyłają komunikat o przystępności. Są dobrą alternatywą dla czarnego. Kolor ten świadczy o autorytecie, a jednocześnie nie jest tak poważny jak czarny.

Czerwony – kolor ekscytujący, energetyzujący i stymulujący. Nadaje komunikat o władczości, wywołując więcej emocji niż czerń. Mężczyzna w czerwonym garniturze emanuje władczością i energią. Kobieta w czerwonym żakiecie wygląda władczo i inspirująco. Kolor czerwony pomaga zmotywować zespół.

Żółty – kolor żywy, zabawny i optymistyczny. Zbyt jaskrawy może działać przytłaczająco. Wyzwala energię i Skłania do uśmiechu. Warto go założyć, jeśli istnieje potrzeba zmotywowania zespołu, a także wtedy, gdy trzeba nawiązać nowe znajomości. Należy wybierać odpowiednie odcienie żółtego, aby nie wyglądać zbyt krzykliwie. Nie nadaje się na spotkania negocjacyjne oraz te, które mają łagodzić konflikty.

Zielony – kolor spokojny, pogodny i stabilny. Koi, uspokaja. Nie uchodzi za kolor asertywny, dlatego nie nosi się go na oficjalnych spotkaniach. Dobry kolor na nudne negocjacje. Nieodpowiedni podczas wygłaszania prezentacji, ponieważ możesz znużyć nim słuchaczy.

Fioletowy – kolor okazały, królewski, luksusowy. Emanuje władzą i autorytetem. Warto założyć fioletowe ubranie, gdy chcemy zrobić na kimś wrażenie lub zaprezentować swoją kreatywność. Nie zakładaj go podczas negocjacji i spotkań, na których łagodzi się konflikty. Nieodpowiedni na szkolenia lub gdy udzielamy konsultacji.

Nie powinno się stosować więcej niż trzech kolorów jednocześnie. Warto pamiętać też, że w świetle dziennym ciemne kolory zmniejszają, a jasne – powiększają. Wieczorem zaś – w sztucznym świetle – jest odwrotnie.

To tylko małe wprowadzenie do niezwykle ciekawego tematu jakim jest psychologia koloru.
Jeszcze pewnie do niego wrócimy w kolejnym wpisach.

Szkolenia online